Soňa Horňáková    

spev, gitara, ústna harmonika

(*14. júla 1959 v Bratislave)

 
Začiatky jej pesničkárskej dráhy spadajú do 70-tych rokov, do čias jej stredoškolského štúdia, kedy začala skladať prvé piesne a pôsobila so skupinami Mladosť a Letorosty. Hudbe sa venovala aj počas vysokoškolských štúdií pedagogiky (1978-1982) v Trnave.
 
1981  Úspešné vystúpenie / víťazstvo na festivale politickej piesne so zhudobnenou básňou Miroslava Válka, Nite. Odmenou za víťazstvo bola akustická gitara. (...a údajne aj cena Ministerstva kultúry SR – do dnešného dňa sa jej však S. Horňáková nedočkala...)
 
1982 Začína spolupracovať so skupinou Strom. Skupinu založil ešte koncom 70-tych rokov hudobník Boris Sodoma (pred Soniným príchodom s kapelou spievali Katarína Karovičová a Peter Lipa). V Sodomovi, ale predovšetkým v osobe stáleho spolupracovníka a textára skupiny Jozefa Augustína Štefánika, našla S. Horňáková kongeniálnych spolupracovníkov a spolutvorcov. Toto obdobie lemuje množstvo výrazných piesní, ako Biely pavúk, Dve básne pána Hikmeta, Ulice Toleda alebo Veľký Voz. So skupinou Strom Soňa nahrala pre Československý rozhlas v Bratislave niekoľko desiatok piesní a vydala 3 malé platne.    
 
1987 Skupina Strom zaniká.
 
1988  Vystúpenie so skupinou Nika na hudobnom festivale Bratislavská lýra prinieslo S. Horňákovej 3. miesto a bronzovú lýru za pieseň Dnes je láska  príťaž.   
1993 Po opakovanom odmietavom stanovisku najväčšieho a donedávna ešte monopolného slovenského vydavateľa platní(Opus), vychádza debutové CD s eponymným názvom v malom vydavateľstve Škvrna Records. Album sa nečakane stáva treťou najpredávanejšou platňou na Slovensku.  
 
1994  Profilová trinástka v rámci televízne cyklu Pesničkári slovenskí, kde Soňa, v réžii Miloša Volného, predstavila päť svojich pesničiek; k štyrom napísala hudbu sama; text piesne Ako blázon je od E. Lukáčovej, texty Neveselá a Vítanie zimy napísal Ľ. Feldek, pieseň Viem, kam letím  je jej autorská pieseň a piata - Bez pýtania je od P. Zagara a J. Skácela.   
 
1998 Zakladá vlastnú sprievodnú skupinu S.H.Band spolu s klávesistkou a gitaristkou Janou Krajčovičovou, (spriaznená duša a hlavná opora všetkých nahrávok vzniknutých v 90-tych rokoch ).      
 
1999 Na rozhlasovej stanici Rock FM začína moderovať reláciu Folkfórum. Napriek názvu nie je relácia zameraná len na folkovú hudbu, ale pesničkárov z najrôznejších žánrov, takže svoje miesto tu majú nielen Joni Mitchell, ale aj Tom Waits, Laurie Anderson, Ani Di Franco a mnohí ďalší, často celkom neznámi tvorcovia, ktorých hudba takto odznela na Slovensku možno po prvý a zároveň aj poslednýkrát.
 
2000 Koncom 90-tych rokov spolupracovala s Danielom Hevierom na detskom projekte pre Slovenský rozhlas nazvanom Buvirozprávky. Spolupráca vyústila do detského pesničkového albumu-Buvipesničky.     2002 Sonino Folkfórum sa rozšírilo aj o novú podobu tejto relácie, keď pod názvom Folfórum Live začala vysielať naživo prenosy vystúpení  renomovaných osobností nielen folku  a folkrocku, ale slovenskej nezávislej hudobnej scény vôbec.
 
2003 Počas hudobnej dráhy S. Horňákovej sa niekoľkokrát hovorilo o nahrávaní albumu – či už so skupinami Strom a Nika, alebo o sólovom projekte. Mnohé pesničky už boli dokonca aj nahrané, plány sa však - podobne ako v prípade Z. Homolovej či Slnovratu - nakoniec nerealizovali a piesne skončili v archívoch rozhlasu. Až v roku 2003 sa po dlhých licenčných rokovaniach objavili na 2CD s príznačným názvom Piesne z nevydaných albumov.
 
2005 Nečakane, po rokoch pôsobenia so skupinou SH Band, Soňa oslovila na nahrávanie nového albumu dvojicu Slide & Udu (Martin Zajko a Igor Sabo). Výsledkom bol album Pozdrav z Teonatu.   2006 Album Pozdrav z Teonatu získava cenu Aurel 2005,/album roka v kategórii Folk/.
 

Soňa Horňáková je telom i dušou pesničkárka. Je speváčkou bluesovo nahorklého  hlasu a prejavu, má rovnako blízko k blues ako k folku, folkrocku, ale aj podžánru, ktorý sa inde vo svete nazýva AOR (Adult Orientated Rock, teda „rock pre dospelých“). Spolu so Zuzanou Homolovou sa delí o prívlastok „prvej dámy slovenského folku“, ale ak by sme chceli byť presní, v Soninom prípade by išlo skôr o kraľovanie v ríši folkrocku, takže žiaden konkurenčný boj sa vlastne nekoná. Okrem iných speváckych a interpretačných daností má Soňa naviac dar skladať chytľavé, nápadité piesne, ktoré sú – na rozdiel od skladieb iných folkových interpretov – dokonca prijateľné aj pre hudobných redaktorov rozhlasu či televízie. Neoceniteľná je jej redaktorská a predovšetkým popularizačná práca v Slovenskom rozhlase, vďaka ktorej má folková hudba aspoň čiastočne možnosť dostať sa medzi poslucháčov.

 

Koncom 80-tych rokov  sa  venovala aj komponovaniu scénickej hudby,  je autorkou hudby k filmom, rozhlasovým hrám pre deti a mládež, a tiež k poetickým programom pre STV a Slovenský rozhlas.....

 
Hudobné recitály v TV 
1984 „Nebudem Ťa Dlho Rušiť“; 1985 „Stretnutie v Kremnici“; 1986 „Máš Iba Jednu Výhovorku“; 1987 „Vianoce - Koleda“; 1987 „Kytica Pozdravov“ - pieseň Dve Básne Pána Hikmeta; 1988 „Také sme" - pieseň: Myší Sonet; 1988 „Bratislavská Lýra" - pieseň: Dnes Je Láska Príťaž; 1989 "Pop Mix" - pieseň: Biely Pavúk; 1989 "Folková scéna" - piesne: Bez Slov, Ulice Toleda, Biely Pavúk; 1994 „Pesničkári slovenskí“ - piesne: Ako Blázon, Neveselá, Vítanie Zimy, Viem kam letím, Bez Pýtania; 
Účinkovanie v programe Triangel (ocenenie: 1984 Zlatý Triangel-pop.hitparáda) pieseň: Na Trhu; 1986 - pieseň - Dve Básne Pána Hikmeta; 1987 - pieseň Biely Pavúk;
 
Práca hudobnej redaktorky v Slovenskom rozhlase v Bratislave: od septembera 1989;  Rádio Rock FM: 1991-2003 (špeciálne hud. relácie - alternatíva, menšinové hud.žánre - Folkfórum; FFLive; Filmová hudba; Nočný život a iné);  SRo-Rádio Devín od roku 2003 - do dnes.
 
 
 
Diskografia:
SP: (Opus-1985) “Dve Básne Pána Hikmeta- Staré Husle Smiechu“;
SP: (Opus-1986) “Priateľ Čas-Veľký Voz“;
SP: (Opus-1987) “Biely Pavúk-Koleda“;
SP: (Opus-1988) “Dnes Je Láska Príťaž-Bratislavská Lýra“;
 
Albumy:
CD - Soňa Horňáková  (Škvrna records-1993) 
CD - Súmrak snov  (Open Music-1996)
CD - Dívam sa z okna  (Millenium records-2000) 
CD - Buvipesničky  /Horňáková-Hevier deťom/ (Millenium-2000) 
CD - Piesne z nevydaných albumov  / kompilácia 80-te roky/ 2CD (Millenium-2003) 
CD - Pozdrav z Teonatu  (Slnko records-2005) 
CD - Santa Barbara  (Slnko records- 2010)

CD - V šere lesklých Stromov (Real Music House - 2019)

 
 
Zdroj: Encyklopédia “FOLK NA SLOVENSKU“ autor: Miloš Janoušek a kolektív, vydalo Hudobné centrum v Bratislave v roku 2006